Głównym celem Projektu Generation Z jest umożliwienie dyskusji nad problemem dotyczącym różnicy oczekiwań osób młodych wchodzących na rynek pracy – pokolenie Z, a wymaganiami stawianymi ze strony pracodawców wobec potencjalnych kandydatów do pracy.

Głównym  celem jest  uświadomienie młodzieży, jakie wymagania postawią przed nimi potencjalni pracodawcy, jakie umiejętności będą pożądane, ale przede wszystkim ma umożliwić wysłuchanie głosu osób młodych wchodzących na rynek pracy i zaprezentować ich perspektywę.

Debata została zorganizowana przy współpracy ze szkoła przez pracowników Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Bełchatowie.

W debacie wzięli udział zaproszeni goście: Agnieszka Wasilewska Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, Irmina Wojciechowska Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Bełchatowie, Ilona Golik i Wiesława Konieczna Kierownicy Kształcenia Praktycznego oraz Małgorzata Świątek doradca zawodowy.
Eksperci – prelegenci debaty: Magdalena Huć  - przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie, Nina Kulińska - przedstawicielka Agencji Pracy SELECT w Bełchatowie i Marianna Michałowska - przedstawicielka pracodawców – współwłaścicielka Restauracji KUBUŚ. Przedstawiciele młodzieży - Amelia Przyłucka uczennica III klasy Branżowej Szkoły I stopnia (Hufiec Pracy 5-11) i Mikołaj Sobutkowski uczeń II klasy Technikum Ekonomiczno - Hotelarskiego z ZSP nr 2 w Bełchatowie. Pozostałymi uczestnikami debaty byli uczniowie z ZSP nr 2 Bełchatowie (Szkoły Branżowej I stopnia klasa III - Hufiec Pracy 5-11 i Technikum Ekonomiczno – Hotelarskiego).

Podczas debaty przedstawiono realia obecnego rynku pracy oraz wyzwania z jakimi zmagają się osoby odpowiedzialne za prowadzenie rekrutacji. Pracodawcy przedstawili młodzieży oczekiwania oraz wysłuchali opinii młodzieży dla lepszego zrozumienia ich postaw i oczekiwań. Omówiono m.in. Lokalny rynek pracy – oferty pracy, przedstawiono w jakich branżach i na jakie stanowiska pracy najczęściej oferują pracę osobom bezrobotnym lokalni pracodawcy zgłaszający się do PUP oraz instrumenty i działania jakie oferuje PUP Bełchatów, które skierowane są do osób młodych do 25.r.ż. mające na celu przeciwdziałanie bezrobocia w tej grupie wiekowej. Pani Magdalena Huć po krótce omówiła przykładowe instrumenty (staże, szkolenia zawodowe, dotacje na założenie działalności gospodarczej). Wskazano branże i stanowiska pracy na jakie najczęściej zgłaszają wolne miejsca pracy lokalni pracodawcy korzystający z pośrednictwa Agencji Select.

Prowadząca debatę Pani Katarzyna Kołodziej – Hubka – doradca zawodowy omówiła wyniki badań na podstawie ankiet wypełnianych przez młodzież i pracodawców dotyczących potrzeb i oczekiwań obu grup
w kontekście lokalnego rynku pracy.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy.
Wszelkie informacje – Małgorzata Świątek