Spis treści
KONKURS Sleeveface czyli ożyw książkę i pokaż jej duszę
Sleeveface – zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak zapozować do zdjęć, aby poza stała się „elementem” okładki, który „wychodzi” poza papier. Należy zaaranżować tło oraz dopasować ubiór modela tak, aby tworzył jedność z okładką.
TYDZIEŃ MÓZGU
W dniach 10– 14 marca 2025 roku obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Mózgu. W ramach przedsięwzięcia uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych „Mapa myśli i inne techniki uczenia się” prowadzonych przez panią psycholog Agnieszkę Jędrzejewską-Florczyk oraz warsztatach „Neuronowy obraz” prowadzonych przez panią Katarzynę Olejnik. Warsztaty zaowocowały wystawą prac uczniów.
Ponadto młodzież uczestniczyła w wykładach „Sztuczna inteligencja” – pani Małgorzaty Niewiadomskiej i „Sekretne życie mózgu” – pani Ewy Mordalskiej. Podczas zajęć w bibliotece/czytelni szkolnej uczniowie dowiedzieli się, co jest potrzebne, by dobrze funkcjonował mózg i jak należy o niego dbać. Ponadto obejrzeli film „Było sobie życie – mózg”, rozwiązywali zagadki, rebusy, łamigłówki, grali w planszówki. Zapoznali się również z książkami i artykułami poświęconymi tej tematyce, które dostępne są w naszej bibliotece.
Wszystkie przygotowane działania miały na celu popularyzację wiedzy na temat funkcjonowania mózgu.
NOWOŚCI !!!
Czarujący romans w klimacie bożonarodzeniowym – historia Ally i Bena, których połączyły poszukiwania nowych domów dla psiaków ze schroniska zagrożonego likwidacją.
Ally Gilmore przyjeżdża z Nowego Jorku do Pine Hollow. To urocze miasteczko ma wszystko, czego Ally potrzebuje w ten świąteczny czas, nawet łagodnie prószący śnieg. Niestety jakiś Grinch postanowił wstrzymać finansowanie schroniska dla psów, które prowadzą jej dziadkowie. Ally nie może pozostać obojętna…
Ben West opiekuje się swoją dziesięcioletnią siostrzenicą Astrid, której rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Nadmiar obowiązków w radzie miasta i niekończące się problemy jego mieszkańców sprawiają, że nie ma czasu dla siebie. Mimo wszystko postanawia pomóc Ally.
Czy zdążą znaleźć domy dla wszystkich nietuzinkowych mieszkańców schroniska? Czy magia Świąt zmieni życie Ally i Bena na dłużej?
Światła. Kamera. Kłamstwa „Nie wiem, nie pamiętam” – te słowa Bel Price powtarzała przez całe życie jak mantrę w odpowiedzi na pytanie o tamten dzień, gdy jako niespełna dwulatka została jedynym świadkiem zaginięcia swojej matki. Sprawa zostaje wyciągnięta na światło dzienne, kiedy po ponad szesnastu latach rodzina Price’ów zgadza się na nakręcenie dokumentu kryminalnego. Bel nie może się doczekać końca zdjęć i powrotu do normalnego życia. I wtedy dzieje się niemożliwe: Rachel Price pojawia się ponownie… Kobieta przekazuje niewiarygodną historię o tym, co się z nią stało, a Bel nie jest przekonana, czy matka mówi prawdę.
Powieść o marzeniach, które mogą prowadzić do zguby, o rodzinnych sekretach oraz niewyjaśnionym morderstwie sprzed pół wieku. Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i o swojej zawodowej przyszłości. W pewnym momencie widzi nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się do domu i podejmującego rozmowę z jej matką, która przystanęła w otwartych drzwiach z małym dzieckiem na rękach. Chwilę później dziewczyna jest świadkiem szokującej zbrodni, której obraz położy się cieniem na jej dalszym życiu.
Do przebywającej w domu spokojnej starości dziewięćdziesięcioośmioletniej Grace Bradley zgłasza się młoda reżyserka Ursula Ryan, która pracuje nad filmem poświęconym losom poety Robbiego S. Huntera. Ursula poszukuje informacji na temat Hartfordów, a zwłaszcza sióstr Hannah i Emmeline, które były jedynymi świadkami samobójczej śmierci tego mężczyzny w ich rodzinnej posiadłości.
Grace Bradley w młodości pracowała jako służąca w należącej do Hartfordów rezydencji w Riverton. Na początku prośba reżyserki budzi w niej mieszane uczucia, lecz sympatia, którą budzi w niej młoda kobieta, oraz pragnienie przekazania ukochanemu wnukowi prawdy o dramatycznych wydarzeniach przeszłości sprawiają, że staruszka wraca myślami do dawnych dni.
Kiedy śliczna, miła Maddie Price zwierza się dawnej przyjaciółce, Jo-Lynn Kirby, że wpadła w kłopoty, Jo uznaje to za żart. Przecież od paru miesięcy, odkąd wyciekły jej nagie fotki, Jo jest wyrzutkiem społecznym, a całe otoczenie uważa, że zasłużyła na swój los. Nie ma mowy, by koleżanka zwróciła się o pomoc akurat do niej. Lecz potem Maddie nagle znika. Wszyscy bez wahania uznają, że dziewczyna po prostu uciekła, jednak Jo nie może wyzbyć się wrażenia, że za jej zniknięciem kryje się coś więcej.
Przeznaczenia nie sposób odmienić… Anglia, lata siedemdziesiąte. Urodzona i wychowana w małej wiosce na wrzosowiskach Yorkshire Leah Thompson z każdym dniem staje się piękniejsza. Kilka lat później szturmem zdobywa świat modelingu, podróżuje z Mediolanu do Londynu i Nowego Jorku i pławi się w luksusie. Nigdy nie marzyła o takim życiu i dostała znacznie więcej niżby chciała – choć nie całkiem to, czego pragnęła. Ale mroczna i niemal już zapomniana przepowiednia, podąża jej śladem niczym cień, a jedyną szansą, by się od niej uwolnić, jest rzucenie wyzwania przeznaczeniu.
Dwójka błyskotliwych detektywów, meandry zbrodni i medyczne zagadki
Policjant po przejściach Franciszek Stawicki i ambitna aspirant Maja Kwiatkowska prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa. Podejrzanym jest znany chirurg, a tropem prowadzącym do ofiary – sekrety jego córki. Policjanci stają przed pytaniem, dlaczego ceniony i otoczony szacunkiem lekarz miałby pchnąć nożem dilera narkotyków.
Czy można kochać mocniej ode mnie? Czy istnieje na świecie druga taka osoba, która kochałaby tak, jak ja kocham ciebie? Czy moja miłość jest jedyna w swoim rodzaju?
Evelyn była przekonana, że dla innych jest niewidzialna, że nikt nie zwraca na nią uwagi. Po śmierci rodziców, pogrążona w żałobie, zamknęła się na świat, a jej skorupą było wycofanie. Jeden dzień i jedna zła decyzja wywróciły nagle jej życie do góry nogami, a właściwie zrobił to Laurent. Nowy uczeń w szkole, który wiedział o niej za dużo. Dziewczyna przestała być jedynie częścią tłumu. Stała się czyimś centrum wszechświata.
Choroba podporządkowuje życie całej rodziny potrzebom Ali. Nela oddałaby wszystko, żeby jej młodsza siostra mogła beztrosko cieszyć się chwilą, lecz sama osuwa się w cień własnych myśli i walczy z atakami paniki. Zmaga się też z toksyczną relacją ze swoim chłopakiem i boli ją mniejsza uwaga ze strony rodziców
Odważna, przejmująca i piękna opowieść o wyzwoleniu z przemocy. Patrycja Volny w autobiograficznej prozie przełamuje tabu nie tylko jako kobieta wychodząca z roli „córki Jacka Kaczmarskiego”. Jej historia to opowieść o poczuciu braku bezpieczeństwa, którego fundamentem powinna być rodzina. O mechanizmach, które powodują, że ukrywamy prawdę o tym, o czym należy mówić głośno. O relacjach z mężczyznami, które nierzadko przynosiły powtórzenie patriarchalnego wzorca znanego z dzieciństwa. O popełnianiu błędów i ich naprawianiu. O próbie bycia sobie w kontekście artystycznej kariery i budowaniu siebie od nowa.
Warsztaty „WYŻSZA MATEMATYKA”
W świątecznej atmosferze, w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 3r i 3ad wzięli udział w warsztatach z haftu matematycznego. Warsztaty pod opieką pani psycholog i pani bibliotekarki poprowadziła Daria Dąbkowska – uczennica klasy 3r. Podczas zajęć uczniowie, wykorzystując igłę, nici, kolorowe karty i wzory, tworzyli bożonarodzeniowe dekoracje…
Z inicjatywy opiekunek SKW -pani Jolanty Pędziwiatr, pani Ilony Hulbój oraz nauczycielek Małgorzaty Szewczyk i Ewy Wojtani 3 grudnia w naszej szkole odbyła się prelekcja pod hasłem "Oddajesz krew, ratujesz życie", w której wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych. Prowadzący pogadankę uczniowie z klasy 5al - Patryk Grabara i Łukasz Walaszczyk opowiadali o korzyściach wynikających z bycia honorowym krwiodawcą, uświadamiali swoich kolegów, odwołując się do własnych doświadczeń, jak ważna jest zbiórka krwi; ta idea honorowego krwiodawstwa opiera się na ratowaniu życia ludzkiego – głównie osób poszkodowanych w wypadkach, oczekujących na operacje chirurgiczne czy przeszczep szpiku kostnego. Na koniec pani Małgorzata Szewczyk- nauczycielka biologii przybliżyła, krok po kroku, drogę dawcy szpiku.
TY(DZIEŃ) ZDROWIA PSYCHICZNEGO
„Czas nadać priorytet zdrowiu w miejscu pracy”- to hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypadającego na 10 października 2024 r.
Wszystkie działania, podejmowane w tym tygodniu (od 7. 10 do 11.10) miały promować dobre samopoczucie oraz wzmacniać dobrostan psychiczny uczniów. Oprócz prelekcji prowadzonych przez Panią psycholog, w bibliotece szkolnej uczniowie oglądali filmy edukacyjne, obyczajowe, zapoznali się z książkowymi publikacjami, nie tylko naukowymi, na temat zdrowia psychicznego. Wzięli udział w grach planszowych oraz warsztatach prowadzonych przez Panią Magdalenę Huć – arteterapeutę i doradcę zawodowego PUP w Bełchatowie. Podsumowaniem Tygodnia Zdrowia Psychicznego było stworzenie przez uczniów i pracowników szkoły plakatu: „Jak dbam o dobre samopoczucie psychiczne w szkole/pracy”.
Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane działania w tym zakresie spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.