"Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia
w chwilach pomyślności, daje pomoc
i pocieszenie w przeciwnościach”
Marcus Tullius Cycero
HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
PONIEDZIAŁEK 8.00 – 15:00
WTOREK 8.00 – 14.10
ŚRODA 7:50 – 14.30
CZWARTEK 7:50 – 15:00
PIĄTEK 7:50 – 14.10
7 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja polegała na czytaniu książek przez uczniów w tym samym czasie w całej Polsce i poza jej granicami.
7 czerwca 2023 r., w środę o godzinie 10:00 zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania.
Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Chcemy dać każdej uczennicy i uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłej, niecodziennej atmosferze.
Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości
z czytania i traktują je jako przykry obowiązek.
ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI
WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „SLEEVEFACE”
Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Nadesłane prace były bardzo ciekawe i wskazywały na dużą pomysłowość i zaangażowanie twórców.
Oto zwycięzcy i wyróżnieni:
I miejsce – Agata Śpionek kl. 1r II miejsce – Klaudia Sopalak kl. 3hr
Wyróżnienia:
Daria Dąbkowska kl.1r. Monika Madej – kl.1hf
UWAGA!!! KONKURS!!!
SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ
Przypominamy, że Sleeveface to zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała.
Termin składania w bibliotece szkolnej wykonanych fotografii upływa 28 kwietnia.
Szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie szkoły.
Zachęcamy do udziału!
Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co, i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą.
- Broniewski
Corocznie 21 marca obchodzone jest to wyjątkowe święto, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania
i nauczania poezji na całym świecie.
Z tej okazji chcemy zainspirować wszystkich i zaprosić do czytania poezji polskich klasyków.
WALENTYNKOWA RANDKA Z KSIĄŻKĄ
Z okazji Walentynek biblioteka szkolna po raz kolejny zorganizowała akcję pod hasłem: „Walentynkowa randka z książką”, której celem była promocja czytelnictwa. W dniach od
14 do 17 lutego czytelnicy mogli wypożyczyć książkę w ciemno ze słodkim upominkiem. Wybrane pozycje o tematyce nawiązującej do święta zakochanych opakowane były w szary papier i przyozdobione. Czytelnicy dopiero w domu mogli się przekonać, jaką książkę wybrali. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli.
Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!!!
Przerwa na czytanie
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. W bibliotece szkolnej i w sali telewizyjnej uczniowie czytali interesujące książki wypożyczone lub przyniesione ze swojej domowej biblioteczki. Celem akcji jest promocja czytelnictwa – zachęcanie do czytania w każdej sytuacji i w każdym miejscu oraz integracja środowiska szkolnego. Mamy nadzieję, że taka forma spędzania wolnego czasu nie skończy się wraz z akcją, a będzie naszym stałym sposobem na nudę i zdobywanie wiedzy. Dziękujemy za udział w ogólnoszkolnym czytaniu i zapraszamy za rok!
UWAGA!!! KONKURS!!!
SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ

Sleeveface – zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak zapozować do zdjęć, aby poza stała się „elementem” okładki, który „wychodzi” poza papier.
Regulamin konkursu - pobierz
Podsumowanie konkursu fotograficznego “Sleeveface”
Sleeveface to rodzaj fotografii, na której przedstawiona jest osoba z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Stworzenie takiej fotografii nie jest łatwe i wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zaaranżować tło oraz dopasować ubiór modela tak, aby tworzył jedność okładką. Jury oceniając prace, brało pod uwagę oryginalność, pomysł, kompozycję obrazu fotograficznego, jakość techniczną wykonania, wkład pracy.
Wyniki konkursu:
I miejsce ex aequo
Julia Kierasińska kl. 3dhG i Wanda Gwoździk kl. 3dhG
II miejsce III miejsce
Jowita Bartłomiejczyk kl. 2hr Aleksandra Paulińska kl. 3rg
Wyróżnienia:
Klaudia Sopalak kl. 2h Karolina Skrzypczak kl. 3lg
„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”
Kartezjusz
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
25 marca cały świat wspomina i czyta tego dnia choć fragment jednej z powieści tego autora!
Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii.John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Żył w latach 1892-1973. Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w świecie Śródziemia, wymyślonym przez niego mitycznym świecie, jak „Hobbit” czy trylogia „Władca pierścieni”, które doczekały się adaptacji filmowych.J.R.R. Tolkien pracował również jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytet Oxfordzkim. Opublikował łącznie ponad 100 prac naukowych. Uczestniczył także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary.
Ciekawostki z życia pisarza
John Ronald Reuel Tolkien nie tylko znał 30 języków, ale również stworzył kilkanaście własnych na potrzeby swoich utworów z gatunku fantasy.
„Władca Pierścieni” powstawał przez 14 lat!
Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet
w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron!
Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.
POSŁUCHAJ
"Hobbit, czyli tam i z powrotem" - audiobook
"Rudy Dżil i jego pies" - audiobook
OTWARCIE NOWEJ BIBLIOTEKI
Dnia 9 listopada 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej biblioteki w naszej szkole. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Starosta Bełchatowski pani Dorota Pędziwiatr, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pani Agnieszka Wasilewska. Po uroczystym przecięciu wstęgi głos zabrała pani Dorota Pędziwiatr Starosta Bełchatowski, która podkreśliła znaczącą rolę biblioteki w szkole. Wyraziła również zadowolenie, że powstała piękna, nowoczesna przestrzeń dla czytelników. Pani Dyrektor Irmina Wojciechowska skierowała podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania i wykonania inwestycji, podkreśliła możliwości biblioteki w realizacji działań na rzecz rozwoju czytelnictwa. W tym dniu odbyło się również spotkanie z autorką książek obyczajowych, panią Elżbietą Ceglarek, w którym uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami. Młodzież zadawała autorce wiele pytań na temat jej pracy pisarskiej. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, pisarka zachęciła młodzież do lektury książek, których jeszcze nie znają.
Oto filmowa relacja z otwarcia nowej biblioteki w naszej szkole - https://www.facebook.com/watch/?v=257689013075557
Patroni roku 2021
Posłowie Sejmu RP zdecydowali o ustanowieniu patronów roku uhonorowując Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także Rokiem Konstytucji 3 Maja i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Z takim wyborem patronów wiążą się zbliżające rocznice i wydarzenia literackie.
Kadynał Stefan Wyszyński to głosiciel uniwersalnych wartości i mąż stanu w 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego.
Stanisław Lem był najwybitniejszym przedstawicielem polskiej fantastyki i jednym z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie.We wrześniu 2021 roku przypada
100. rocznica urodzin Stanisława Lema.
Cyprian Kamil Norwid jako wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel. W 2021 roku będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.
Krzysztof Kamil Baczyński to kolejny patron 2021 roku i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów. W tym roku przypada 100. rocznica jego urodzin.
Tadeusz Różewicz znany jako wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza.
2021 będzie też Rokiem Konstytucji 3 Maja i czasem refleksji nad jej dziedzictwem współcześnie. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. W tym roku wypada 230. rocznica tej ważnej daty.
Zapraszamy do jeszcze bliższego poznania tych niezwykłych osobowości i ich twórczości.
Nowości wydawnicze dostępne w bibliotece - zobacz
Książki psychologiczne dostępne w bibliotece - zobacz
3 MARCA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY
Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie, którego zadaniem jest promowanie wzajemnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN (1925) i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski.
„Pisarz jest to człowiek, któremu pisanie przychodzi trudniej, niż wszystkim innym ludziom.”
Tomasz Mann
„Jeśli potrafisz porzucić pisanie, porzuć je. Jeśli nie potrafisz, jesteś pisarzem.”
R. A. Salvatore
„Pisarz nigdy nie miewa urlopów. Życie pisarza składa się albo z pisania, albo myślenia o pisaniu.”
Eugene Ionesco
„Literatura byłaby całkiem dobrym zajęciem, gdyby nie to pisanie.” Konstanty Ildefons Gałczyński
Czytajmy on-line
Dla osób, które chcą czytać on-line polecam : biblioteki cyfrowe i inne źródła ebooków oraz audiobooków.
Są to m. in.:
WolneLektury.pl
Lektury.gov.pl
ChmuraCzytania.pl
Polona.pl
Publio (darmowe ebooki)
Audiobooki dostępne są na:
Polska-Poezja.pl
Czytanie nie szkodzi
Dla osób poszukujących porad co czytać polecam strony internetowe. Znajdziecie na nich recenzje, które zachęcają do poszukiwań lektur w bibliotekach w księgarniach i nie tylko….
http://www.biblionetka.pl/
Dlaczego warto czytać
Livro.pl - 10 powodów dla których warto czytać...
https://livro.pl/blog/10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-ksiazki
10 powodów dla których warto czytać...
http://mytravelblog.com.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/
10 ważnych powodów ....
http://investmentareas.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki-10-waznych-powodow/