Ułatwienia dostępu

Biblioteka szkolna

Spis treści

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 

 

TY(DZIEŃ)  ZDROWIA  PSYCHICZNEGO

„Czas nadać priorytet zdrowiu w miejscu pracy”- to hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypadającego na 10 października 2024 r.                                                                                                                    

Wszystkie działania, podejmowane w tym tygodniu (od 7. 10 do 11.10) miały promować dobre samopoczucie oraz wzmacniać dobrostan psychiczny uczniów. Oprócz prelekcji prowadzonych przez Panią psycholog, w bibliotece szkolnej uczniowie oglądali filmy edukacyjne, obyczajowe, zapoznali się z książkowymi publikacjami, nie tylko naukowymi,  na temat zdrowia psychicznego. Wzięli udział w grach planszowych oraz warsztatach prowadzonych przez Panią Magdalenę Huć – arteterapeutę  i doradcę zawodowego PUP w Bełchatowie. Podsumowaniem Tygodnia Zdrowia Psychicznego było stworzenie przez uczniów i pracowników szkoły plakatu: „Jak dbam o dobre samopoczucie psychiczne w szkole/pracy”.                                                                                             

 Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane działania w tym zakresie spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

             


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.
           Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

 

 

 

"Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia 
w chwilach pomyślności, daje pomoc 
i pocieszenie w przeciwnościach”

                                              Marcus Tullius Cycero

HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

PONIEDZIAŁEK 7:25 – 15:25     

WTOREK 7:25 – 15:25

ŚRODA 7:25 – 15:25

CZWARTEK 7:25 – 15:25

PIĄTEK 7:25 – 15:25

    

 

 

PODSUMOWANIE AKCJI  „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”

Zbiórka nakrętek dobiegła końca. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły za aktywny udział w naszej akcji. W tym roku kontynuowaliśmy „Zakręconą pomoc dla Oli”, która ma umożliwić zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego, dzięki któremu Ola będzie mogła spełniać marzenia – uczestniczyć w obozach górskich dla młodzieży na wózkach.

                                Opiekunowie  Szkolnego Koła Wolontariatu

 

 

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

                                                 

W dniach 20.05 – 4.06 2024 r. zapraszamy uczniów do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek, które odbędą się w bibliotece szkolnej. Inicjatywa jest organizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i ma na celu poznanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promowanie czytelnictwa. Uczniowie z całej Polski głosują na ulubione tytuły, które chcieliby zobaczyć w swoich bibliotekach szkolnych.

Wystarczy, że odwiedzicie naszą bibliotekę szkolną i wypełnicie kupon wyborczy.

 

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „SLEEVEFACE ”

Gratulujemy nagrodzonym oraz uczestnikom konkursu.

I miejsce -  Zuzanna Dryżek kl. 1r

II miejsce – Wiktoria Woszczyk kl. 2r

III miejsce – Zofia Brzezińska kl. 1r

Wyróżnienia:

Sylwia Hofman – kl. 2r

Anna Skupińska – kl. 3afr

 

 

 WYSTAWA STARYCH KSIĄŻEK

„Czytanie książek jest rozmową doskonałą z ludźmi wieków minionych”

                                                                                          Józef Wasowski

W ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich  w szkolnej bibliotece można było obejrzeć Wystawę Starych Książek. Wszystkie eksponaty pochodzą
 z kolekcji biblioteki szkolnej oraz uczniów. Celem wystawy było zaprezentowanie społeczności szkolnej starych druków, przedmiotów z dawnych czasów, takich jak: maszyna do pisania, aparat fotograficzny, radio, zdjęcia, gazety. Podczas zwiedzania wystawy mogliśmy przenieść się do czasów, w których żyli nasi rodzice i dziadkowe.

 

 

Rusza akcja „Pomoc koleżeńska”!!!

Jeśli jesteś chętny, chcesz się podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami, by wesprzeć kolegów i koleżanki, którzy mają  trudności  i zaległości w nauce, zgłoś się do biblioteki szkolnej.

                                                                           Nauczyciele bibliotekarze

Zachęcamy do korzystania z biblioteki internetowej

Wolnelektury.pl , która udostępnia za darmo i bez rejestracji ebooki i audiobooki z lekturami szkolnymi i klasyką literatury dla dzieci i młodzieży. 

Jak korzystać z wolnych lektur: pobierz

UWAGA!!!  KONKURS!!!

SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ

Sleeveface – zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak zapozować do zdjęć, aby poza stała się „elementem” okładki, który „wychodzi” poza papier.

 Regulamin: pobierz

TYDZIEŃ MÓZGU

W dniach  11 – 15 marca uczniowie wzięli udział w akcji edukacyjnej Światowy Tydzień Mózgu. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o mózgu, układzie nerwowym i jego działaniu. W bibliotece szkolnej uczniowie mieli możliwość obejrzeć prezentację oraz  wysłuchać wykładu, szkolnego psychologa, pani Agnieszki Jędrzejewskiej -Florczyk oraz pani Małgorzaty Niewiadomskiej na  temat  znaczenia mózgu w życiu człowieka. Ponadto uczniowie rozwiązywali łamigłówki i zadania logiczne wpływające pozytywnie na myślenie
i koncentrację. W tym tygodniu pojawiły się również tablice informacyjne z ciekawostkami na temat funkcjonowania naszego mózgu, które przygotowali nasi uczniowie.

  

 

Walentynki w bibliotece

  

Już po raz kolejny biblioteka szkolna zorganizowała 14 lutego akcję walentynkową Randka w ciemno z książką”. Celem akcji było wspieranie czytelnictwa poprzez promocję książek, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz poszerzanie horyzontów.
Wybrane pozycje księgozbioru zostały tego dnia wyeksponowane w czytelni biblioteki. Każdy wolumin został oprawiony w papier zakrywający obwolutę książki, więc wypożyczający sięgnęli po książki-niespodzianki, a właściwie to książki wybierały w tym dniu czytelnika.                                                          
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za wspólną zabawę.

                                   Nauczyciele bibliotekarze

Randka w ciemno… z książką czyli Walentynki w bibliotece – 14 lutego 2024 r.

Z okazji Walentynek biblioteka szkolna po raz kolejny zaprasza do udziału
w „Walentynkowej randce z książką”. W dniach od 14 do 16 lutego czytelnicy będą mogli wypożyczyć książkę w ciemno ze słodkim upominkiem. Wybrane pozycje o tematyce nawiązującej do święta zakochanych opakowane będą w szary papier i przyozdobione. Czytelnicy dopiero
w domu będą mogli się przekonać, jaką książkę wybrali.

 

Wyniki konkursu czytelniczo – fotograficznego  „Przyłapani na czytaniu” 

Szkolny konkurs „Przyłapani na czytaniu” został rozstrzygnięty. Polegał on na wykonaniu zdjęcia czytelnika z książką w ciekawym, oryginalnym miejscu lub
w nietypowej sytuacji.

I miejsce: Alicja Rajska kl. 1r / Marcin Ostrowski kl. 1r

II miejsce: Zuzanna Dryżek kl. 1r

III miejsce: Wojtala Weronika kl. 2ad   

Wyróżnienie:  Maja Kępa kl. 1f

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz uczestnikom konkursu.

W ten zabawny sposób uczniowie naszej szkoły promowali czytelnictwo.

I miejsce: Alicja Rajska kl. 1r / Marcin Ostrowski kl. 1r

II miejsce: Zuzanna Dryżek kl. 1r

III miejsce: Wojtala Weronika kl. 2ad   

Wyróżnienie:  Maja Kępa kl. 1f

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

  

10 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas 1af, 2hf, 3ghl, 5dh, 2r z panią psycholog Agnieszką Jędrzejewską - Florczyk. Uczniowie zapoznali się z pojęciem zdrowia psychicznego i czynnikami wpływającymi na dobrostan człowieka. Dzielili się własnymi pomysłami na budowanie odporności psychicznej,  zaznajomili się z księgozbiorem biblioteki szkolnej, który porusza tematykę istotnych dla młodego człowieka problemów. Podczas spotkania brali udział w grach edukacyjnych, które służą rozwijaniu wyobraźni, spostrzegawczości, pamięci, wymianie poglądów i budowaniu pozytywnych relacji społecznych.

Zachęcamy do korzystania z publikacji psychologicznych, pedagogicznych i gier edukacyjnych dostępnych w bibliotece szkolnej.

"Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki..."

 

Angela Carter (1940 - 1992 ) - angielska pisarka i publicysta.

 

        W dniu 2 listopada 2023 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie z pasjonatami fotografii. Gośćmi byli pan Andrzej Juchniewicz - prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz pan Robert Król - członek BTF. Piękne zdjęcia, inspirujące opowieści o fotografowaniu i fotograficzna atmosfera to główne elementy tego spotkania. Goście  opowiedzieli o swojej pasji dokumentowania codziennego i niecodziennego piękna, zaprezentowali  kolekcję wydrukowanych fotografii i  multimedialny pokaz zdjęć. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat technik fotograficznych i zastosowania różnorodnych, czasami zaskakujących, rozwiązań w fotografii. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko talent, pasja,  kreatywność i zabawa fotografią,  ale także ciągłe szkolenia oraz wyrabianie tzw. "fotograficznego oka".

       

 

        

 

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas 2r, 3gh, 4hr i 5rg.

 

 Organizatorzy:

psycholog szkolny -  Agnieszka Jędrzejewska-Florczyk, 

nauczyciele bibliotekarze -  Mariola Frączkowska, Ewa Wojtania.

Fotorelacja - Jagoda Marzol klasa 4hr

 

Zapraszamy do odwiedzenia czytelni, gdzie można jeszcze podziwiać zdjęcia sportowców i pejzaże autorstwa pana Roberta Króla.

 

Bijemy rekord w czytaniu na przerwie!!!

   

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytania na przerwie.
Celem przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe i ważne dla rozwoju młodego człowieka.

 

W najbliższy poniedziałek tj. 23 października Biblioteka Szkolna  wspólnie z Samorządem Uczniowskim organizuje  kolejną edycję akcji PRZERWA NA CZYTANIE. Zachęcamy moli książkowych i nie tylko - zabierzcie do szkoły swoje ulubione lub aktualne lektury. Jeśli w tej chwili nic interesującego nie czytacie, to będzie to doskonała okazja, by zajrzeć do zasobów naszej biblioteki.

 

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU

Biblioteka szkolna zaprasza pasjonatów fotografii i wszystkich kochających czytać do nadsyłania zdjęć promujących pasję czytania widzianą przez pryzmat obiektywu pt. „Przyłapani na czytaniu”. Konkurs polega na wykonaniu fotografii, której tematem jest osoba czytająca książkę w różnych miejscach i sytuacjach. Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz promowanie czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

Regulamin konkursu - pobierz

 

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

                                                                                                          Wisława Szymborska

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten stał się okazją do zaproszenia uczniów, do wspólnego uczczenia go poprzez głośne czytanie fragmentów wybranej książki. Społeczność szkolna z zainteresowaniem wsłuchiwała się w treść książek fantastycznych i podróżniczych.

 

 

7 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja polegała na czytaniu książek przez uczniów w tym samym czasie w całej Polsce i poza jej granicami.

7 czerwca 2023 r., w środę o godzinie 10:00 zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli  do udziału w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania.
Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Chcemy dać każdej uczennicy i uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłej, niecodziennej atmosferze.
Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości
z czytania i traktują je jako przykry obowiązek.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „SLEEVEFACE”

Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Nadesłane prace były bardzo ciekawe i wskazywały na dużą pomysłowość i zaangażowanie twórców.

Oto zwycięzcy i wyróżnieni:

I miejsce – Agata Śpionek kl. 1r                            II miejsce – Klaudia Sopalak kl. 3hr

                            

 

Wyróżnienia:

Daria Dąbkowska kl.1r.                                             Monika Madej – kl.1hf

            

UWAGA!!! KONKURS!!!

 

SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ

Przypominamy, że Sleeveface to zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała.

Termin składania w bibliotece szkolnej wykonanych fotografii upływa 28 kwietnia.

Szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie szkoły.

Zachęcamy do udziału!

 

Nie wiem, co to poezja,

nie wiem, po co, i na co,

wiem, że czasami ludzie

czytają wiersze i płaczą.

  1.          Broniewski

                 

Corocznie 21 marca obchodzone jest to wyjątkowe święto, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania
i nauczania poezji na całym świecie.

Z tej okazji chcemy zainspirować wszystkich i zaprosić do czytania poezji polskich klasyków.

 

 

       

WALENTYNKOWA RANDKA Z KSIĄŻKĄ

Z okazji Walentynek biblioteka szkolna po raz kolejny zorganizowała akcję pod hasłem: „Walentynkowa randka z książką”, której celem była promocja czytelnictwa. W dniach od
14 do 17 lutego czytelnicy mogli wypożyczyć  książkę w ciemno ze słodkim upominkiem.  Wybrane pozycje o tematyce nawiązującej do święta zakochanych opakowane były w szary papier i przyozdobione. Czytelnicy dopiero w domu mogli się przekonać, jaką książkę wybrali. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli.
      Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!!!

Przerwa na czytanie

       
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. W bibliotece szkolnej i w sali telewizyjnej uczniowie czytali interesujące książki wypożyczone lub przyniesione ze swojej domowej biblioteczki. Celem akcji jest promocja czytelnictwa – zachęcanie do czytania w każdej sytuacji i w każdym miejscu oraz integracja środowiska szkolnego. Mamy nadzieję, że taka forma spędzania wolnego czasu nie skończy się wraz z akcją, a będzie naszym stałym sposobem na nudę i zdobywanie wiedzy. Dziękujemy za udział w ogólnoszkolnym czytaniu i zapraszamy za rok!

UWAGA!!!  KONKURS!!!

SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ

Sleeveface – zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak zapozować do zdjęć, aby poza stała się „elementem” okładki, który „wychodzi” poza papier.

Regulamin konkursu - pobierz

Podsumowanie konkursu fotograficznego “Sleeveface”

Sleeveface to rodzaj fotografii, na której przedstawiona jest osoba z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Stworzenie takiej fotografii nie jest łatwe i wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zaaranżować tło oraz dopasować ubiór modela tak, aby tworzył jedność okładką. Jury oceniając prace, brało pod uwagę oryginalność, pomysł, kompozycję obrazu fotograficznego, jakość techniczną wykonania, wkład pracy.

Wyniki konkursu:

I miejsce ex aequo 

Julia Kierasińska kl. 3dhG          i         Wanda Gwoździk kl. 3dhG

                          

II miejsce                                          III miejsce

Jowita Bartłomiejczyk kl. 2hr                 Aleksandra Paulińska kl. 3rg

                              

Wyróżnienia:

Klaudia Sopalak kl. 2h                         Karolina Skrzypczak kl. 3lg 

                           

 „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”

Kartezjusz

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

 

 

Światowy Dzień  Czytania Tolkiena

25 marca cały świat wspomina i czyta tego dnia choć fragment jednej  z powieści tego autora!

Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii.John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Żył w latach 1892-1973.  Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w świecie  Śródziemia, wymyślonym przez niego mitycznym świecie, jak „Hobbit” czy trylogia  „Władca pierścieni”,  które doczekały się adaptacji filmowych.J.R.R. Tolkien pracował również jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytet Oxfordzkim. Opublikował łącznie ponad 100 prac naukowych. Uczestniczył także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary.

Ciekawostki  z  życia pisarza

John Ronald Reuel Tolkien nie tylko znał 30 języków, ale również stworzył kilkanaście własnych na potrzeby swoich utworów z gatunku fantasy. 

„Władca Pierścieni” powstawał przez 14 lat!

Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet
w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron!

Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.

POSŁUCHAJ

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" - audiobook

"Rudy Dżil i jego pies" - audiobook

 

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ W QUIZIE

10 ważnych cytatów

Zagadki z książki HOBBIT

 

OTWARCIE NOWEJ BIBLIOTEKI

    

        Dnia 9 listopada 2021 roku  odbyło się uroczyste otwarcie nowej biblioteki w naszej szkole.  W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście:  Starosta Bełchatowski pani Dorota Pędziwiatr, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pani Agnieszka Wasilewska. Po  uroczystym przecięciu wstęgi głos zabrała pani Dorota Pędziwiatr Starosta Bełchatowski, która podkreśliła znaczącą rolę biblioteki w szkole. Wyraziła również zadowolenie, że powstała piękna, nowoczesna przestrzeń dla czytelników.  Pani Dyrektor Irmina Wojciechowska  skierowała podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania i wykonania inwestycji, podkreśliła możliwości biblioteki w realizacji działań na rzecz rozwoju czytelnictwa.                                                                                                             W tym dniu odbyło się również spotkanie  z autorką książek obyczajowych, panią Elżbietą Ceglarek, w którym uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami. Młodzież zadawała autorce wiele pytań na temat jej pracy pisarskiej. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, pisarka zachęciła młodzież do lektury książek, których jeszcze nie znają.

 Oto filmowa relacja z otwarcia nowej biblioteki w naszej szkole - https://www.facebook.com/watch/?v=257689013075557

 

Patroni roku 2021

Posłowie Sejmu RP zdecydowali o ustanowieniu patronów roku uhonorowując Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także Rokiem Konstytucji 3 Maja i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Z takim wyborem patronów wiążą się zbliżające rocznice i wydarzenia literackie.

Kadynał Stefan Wyszyński to głosiciel uniwersalnych wartości i mąż stanu w 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego.

Stanisław Lem był najwybitniejszym przedstawicielem polskiej fantastyki i jednym z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie.We wrześniu 2021 roku przypada
 100. rocznica urodzin Stanisława Lema.

Cyprian Kamil Norwid jako wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel. W 2021 roku będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Krzysztof Kamil Baczyński to kolejny patron 2021 roku i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów. W tym roku przypada 100. rocznica jego urodzin.

Tadeusz Różewicz znany jako wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza.

2021 będzie też Rokiem Konstytucji 3 Maja i czasem refleksji nad jej dziedzictwem współcześnie. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. W tym roku wypada 230. rocznica tej ważnej daty.

Zapraszamy  do jeszcze bliższego poznania tych niezwykłych osobowości  i ich twórczości.

Nowości wydawnicze dostępne w bibliotece - zobacz

Książki psychologiczne dostępne w bibliotece - zobacz

 

3 MARCA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

     Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie, którego zadaniem jest promowanie wzajemnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN (1925) i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski.

 

„Pisarz jest to człowiek, któremu pisanie przychodzi trudniej, niż wszystkim innym ludziom.”
Tomasz Mann

 

„Jeśli potrafisz porzucić pisanie, porzuć je. Jeśli nie potrafisz, jesteś pisarzem.”
R. A. Salvatore

 

„Pisarz nigdy nie miewa urlopów. Życie pisarza składa się albo z pisania, albo myślenia o pisaniu.”
Eugene Ionesco

 

„Literatura byłaby całkiem dobrym zajęciem, gdyby nie to pisanie.”                                                                                       Konstanty Ildefons Gałczyński

  

Czytajmy on-line

Dla osób, które chcą czytać on-line polecam : biblioteki cyfrowe i inne źródła ebooków oraz audiobooków.

Są to m. in.:

WolneLektury.pl
Lektury.gov.pl
ChmuraCzytania.pl
Polona.pl
Publio (darmowe ebooki)
Audiobooki dostępne są na:
Polska-Poezja.pl


Czytanie nie szkodzi

Dla osób poszukujących porad co czytać polecam strony internetowe. Znajdziecie na nich recenzje, które zachęcają do poszukiwań lektur w bibliotekach w księgarniach i nie tylko….
http://www.biblionetka.pl/

http://lubimyczytac.pl/

http://booklips.pl/

 

Dlaczego warto czytać

 

Livro.pl - 10 powodów dla których warto czytać...

https://livro.pl/blog/10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-ksiazki

10 powodów dla których warto czytać...

http://mytravelblog.com.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/

 10 ważnych powodów ....

http://investmentareas.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki-10-waznych-powodow/